CZY WARTO KUPOWAĆ OPAKOWANIA FOLIOWE?

 

 

Przechowywanie produktów, zabezpieczanie sprzętów, pakowanie – opakowania foliowe mają wiele zastosowań. Dlaczego są takie popularne? Jakie cechy mają  opakowania foliowe ? Co warto wiedzieć na ich temat?

 

Z czego wykonane są opakowania foliowe? 

Na wstępie warto wyjaśnić, że opakowania foliowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej używa się folii polietylenowych, wśród których wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje. Oto one: 

Istotną informacją jest również to, że do produkcji opakowań foliowych można używać także regranulatu, czyli produktu wytwarzanego na drodze recyklingu tworzyw sztucznych. Jest on mniej odporny od tradycyjnych opakowań foliowych, aczkolwiek kilkukrotne zastosowanie wchodzi w grę.  

Gdzie można zastosować opakowania foliowe? 

Przekrój jest bardzo szeroki. Przede wszystkim opakowania foliowe znajdują zastosowanie w gospodarstwie domowym. To właśnie w nich przynoszone są zakupy ze sklepu. Można w nich także przechowywać żywność. Jednak uwaga – opakowania foliowe stosowane do przechowywania żywności muszą mieć specjalny atest  PZH. Inne zastosowanie opakowań foliowych można zaobserwować podczas prac remontowych. Nic nie chroni lepiej niż folia malarska przed pobrudzeniem farbą czy tynkiem. Tego typu produkty zastosowanie znajdują także  w przemyśle budowlanym – przy ochronie materiałów przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Czy warto jednak je ogólnie stosować? Jakie są wady i zalety opakowań foliowych? 

Co przemawia za opakowaniami? 

Bez wątpienia opakowania foliowe mają wiele zalet. Do najczęściej wymienianych należy zaliczyć: 

Te wszystkie cechy sprawiają, że wiele osób decyduje się właśnie na opakowania foliowe. Co warto wiedzieć na temat ich wad? Czy przeważają one w rozrachunku? 

Wady opakowań foliowych 

Czy warto kupować opakowania foliowe? Wiemy już, że mają wiele zalet, jednak mają również kilka wad. Pierwszą z nich jest z pewnością trwałość. Mimo że są one odporne na wilgoć, to jednak materiał ten w zetknięciu z ostrą krawędzią, czy nadmiernym obciążeniem może nie wytrzymać. Co więcej, po rozdarciu czy rozerwaniu nie ma opcji naprawienia takiego opakowania, dlatego też nadaje się ono wtedy jedynie do wyrzucenia. I tutaj pojawia się druga wada - opakowania foliowe nie są zbyt ekologiczne. Według ekologów jedno opakowanie foliowe może się rozkładać nawet kilkaset lat. Jest to z pewnością bardzo niekorzystne dla naszego środowiska, dlatego, jeśli decydujemy się na opakowania foliowe, warto wiedzieć, z jakiego materiału są wykonane, aby posłużyły nam jak najdłużej. Stosując opakowania wielokrotnego użytku, przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Pamiętajmy o tym.